O energii słonecznej - czy to się opłaca?

, a w związku z tym trudniej jest zapewnić stały dopływ prądu do takich budynków. Tymczasem, coraz większa liczba osób stara się opuszczać duże miasta żeby zamieszkać bardziej na odludziu, z dala od codziennego zgiełku. Takie osob

O energii słonecznej - czy to się opłaca?

Wykorzystanie fotowoltaniki w nietypowych budynkach

Nowoczesna fotowoltanika może znaleźć zastosowanie w wielu nietypowych budynkach, także takich, które położone są bardziej na odludziu, a w związku z tym trudniej jest zapewnić stały dopływ prądu do takich budynków. Tymczasem, coraz większa liczba osób stara się opuszczać duże miasta żeby zamieszkać bardziej na odludziu, z dala od codziennego zgiełku. Takie osoby mogą zabezpieczyć się przed przerwami w dostawie prądu dzięki zamontowaniu paneli słonecznych. Takie panele słoneczne służą do przetwarzania energii słonecznej w prąd elektryczny, dlatego mogą skutecznie oświetlać budynek. Dzięki ich zastosowaniu będzie można nie tylko samodzielnie dostarczać prąd do swojego domu, ale też oszczędzać na rachunkach za prąd.


Fotowoltaika, zastosowanie - za Wikipedią:

Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są również w elektronice użytkowej (kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych), zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło.

Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1 581 MW paneli fotowoltaicznych a skumulowana moc wynosiła 6 890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW.

Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w czasowej mikroskali zwykliśmy uważać Słońce, obecnie bardzo dynamicznie się rozwija i należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz powszechniej stosowana.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika


Dobre sposoby na ocieplanie ogrodu zimowego

Przy nowoczesnym domu bardzo często stawiane są ogrody zimowe. Same ogrody zimowe są obiektami oszklonymi, w których można przebywać przez cały rok. Pozwalają one na podziwianie piękna przyrody o wszystkich porach roku. Na takim ogrodzie zimowym można montować panele słoneczne, dzięki którym nie trzeba będzie włączać w nim tradycyjnego oświetlenia, a dzięki temu będzie można nie tylko oszczędzić na zużywanym prądzie, ale też dodać ogrodowi oryginalnego charakteru. Z racji tego, że mieszkańcy domu chcieliby przebywać w ogrodzie zimowym nawet w czasie dużych mrozów, musi być on dobrze ocieplony. W tym celu można w takich ogrodach montować również kolektory słoneczne. Niektórzy wyposażają ogród zimowy również w ogrzewanie podłogowe.