Dbanie o zdrowie, to też dbanie o zęby

i badania służące ustaleniu, jakiego rodzaju leczenie musi zostać przeprowadzone u dzieci. Jeżeli nie są to zbyt skomplikowane rodzaje leczenia, to mogą zostać wykonane w szkolnym gabinecie. W przeciwnym razie dziecko otrzyma ski

Dbanie o zdrowie, to też dbanie o zęby

Szkolne badania stomatologiczne

Szkolne badania stomatologiczne wykonywane są w takich placówkach, w których pracują dentyści. Mogą oni przeprowadzać podstawowe przeglądy stomatologiczne i badania służące ustaleniu, jakiego rodzaju leczenie musi zostać przeprowadzone u dzieci. Jeżeli nie są to zbyt skomplikowane rodzaje leczenia, to mogą zostać wykonane w szkolnym gabinecie. W przeciwnym razie dziecko otrzyma skierowanie do innego gabinetu dentystycznego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dziecko musi skorzystać z pomocy ortodonty. Zdarza się, że problemy dziecka ze zgryzem nie są jeszcze widoczne dla rodziców i tylko fachowa ocena stanu uzębienia może pozwolić na ich zdiagnozowanie. Poza tym szkolni dentyści mogą skierować dziecko na zabieg ekstrakcji zęba.


Z poważnym przypadkiem

Nie każdy gabinet dentystyczny może zająć się poważnymi przypadkami uszkodzenia zębów oraz szczęki. Do pewnych procedur musimy udać się do kliniki dentystycznej, bo tylko tam maja odpowiedni sprzęt oraz właściwych specjalistów. Mowa tutaj o chirurgach szczękowo-twarzowych, którzy muszą być przy zabiegach takich jak operacyjne usuwanie ósemek.

Ważne jest też aby klinika miała RTG na miejscu, żeby nie wozić pacjenta po to aby wykonać zdjęcie rentgenowskie zębów. Niestety takie klinki często liczą sobie dużo drożej za mniej skomplikowane zabiegi takie jak wypełnianie,a le rekompensują to jakością usług oraz możliwością zajęcia się poważnymi przypadkami.


Zęby - cytat z Wikipedii

W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba:

powierzchnię podniebienną ? od strony podniebienia w szczęce lub językową w żuchwie;
powierzchnię przedsionkową ? od strony przedsionka jamy ustnej; zwana jest również wargową (w zębach przednich) lub policzkową (w zębach bocznych);
powierzchnię żującą w trzonowcach i przedtrzonowcach, guzek żujący w kłach a brzeg sieczny w siekaczach;
powierzchnię mezjalną od strony linii pośrodkowej ciała;
powierzchnię dystalną przeciwną do linii pośrodkowej ciała.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka